Socialdemokratai: „valstiečių“ politika veda link žemės ūkio „pakasynų“

Socialdemokratai: „valstiečių“ politika veda link žemės ūkio „pakasynų“

Lietuvos ūkininkams ėmus rengti žaliųjų kryžių akciją ir prakalbus apie drastiškesnius protestus, Seimo socialdemokratai susitiko su žemdirbių atstovais –  Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininku Jonu Talmantu, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovu Aušriu Macijausku ir  Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininku Jonu Vilioniu. Po susitikimo socialdemokratų frakcija teigia  remianti protestuojančių Lietuvos žemdirbių reikalavimus, pirmiausia, dėl nevienodų konkuravimo sąlygų Europos sąjungoje ir neteisingo žemės mokesčio skaičiavimo.

Reikia keisti pačią mokesčio skaičiavimo tvarką ir metodiką, o ne didinti galiojantį mokestį.

„.Nenuostabu, kad pakelėse daugėja žalių kryžių, kurie simbolizuoja vykdomą „valstiečių“ politiką, kuri veda link žemės ūkio „pakasynų“. Žemės ūkio biudžetas mažėja. Ūkininkams kraunami vis didesni mokesčiai, dabar vėl siūloma didinti žemės mokestį. Nors valstiečiai jau tris metus valdžioje, žemės ūkio ministerijos biudžetas mažėja, ko anksčiau nebuvo valdant kitoms partijoms“, - sako Seimo Kaimo reikalų komiteto narys, socialdemokratas, Algimantas Salamakinas.

Lietuvos ūkininkai vis dar tebėra tarp mažiausias tiesiogines išmokas gaunančių Europos sąjungos šalių. Dabar, Eurostat duomenis, pagal žemės ūkio nuopuolį Lietuva lyderiauja Europoje.

„Žemdirbių nusivylimas ne be pagrindo. „Valstiečiai“ eidami į valdžią ūkininkams prisiekinėjo, kad išreikalaus iš Europos sąjungos tiesiogines išmokas lygias su kitų šalių žemdirbiams mokamomis išmokomis. Pasikeitė trečias šių valdančiųjų ministras, bet žemdirbių lūkesčiai nepajudinti iš mirties taško“, - sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Tuo tarpu žadėję padirbėti dėl išmokų valdantieji ne tik nevykdo šių pažadų, bet dabar dar siūlo didinti žemės mokestį. Finansų ministerija pasiūlė nustatant žemės ūkio paskirties žemės mokestinę vertę didinti koeficientą nuo 0,35 iki 0,5. Žemdirbiai sako, kad tokiu atveju žemės mokestis jiems  kiltų daugiau kaip 42 procentais.

„Šis mokestis iš principo yra neteisingas ūkininkams, nes jis skaičiuojamas nuo rinkos vertės, tai reiškia, kad jis gali didėti jau vien dėl to, kad šalia kažkas pristato kotedžų. Tuo tarpu žemės ūkio paskirties žemė yra vertinga tiek, kiek ji duoda produkcijos žemės ūkiui. Mokestis turėtų būti skaičiuojamas pagal žemės derlingumą“, - sako Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Dabar už tokį pat žemės sklypą, nelygu, ar jis prie Vilniaus, ar prie Ukmergės, gali būti mokami skirtingi mokesčiai. Pasak socialdemokratų, taip būti negali, nes tokio pat produktyvumo žemė neturi būti apmokestinta skirtingais mokesčiais.

„Reikia keisti pačią mokesčio skaičiavimo tvarką ir metodiką, o ne didinti galiojantį mokestį, kuris tikrai yra neteisingas žemdirbiams“, - sako G. Paluckas.

Susiję straipsniai

Close