Kaip atpažinti smurtą patiriantį vaiką ne tik kritiniu atveju

Kaip atpažinti smurtą patiriantį vaiką ne tik kritiniu atveju

Po keturmečio Matuko žūties nuo savo šeimos narių rankos Lietuvoje buvo imtasi keisti įstatymus įpareigojančius visas grandis nuo šeimos narių iki darželių, mokyklų, vaikų teisių tarnybų ir policijos imtis priemonių įtariant smurto atvejus prieš vaiką.  Dabar beveik visiems kyla klausimų, kaip tai daryti susiduriant su konkrečiais atvejais?

„Mokyklos dažnai yra ta vieta, kur išryškėja, pasireiškia smurtas. Mokytojai – žmonės, kurie būna arčiausiai vaikų, dažniausiai pastebi jų elgesio pakitimus, kuriems vaikas pasitikėdamas gali pasipasakoti. Vis dėlto kartais ir mokytojams nepatogu solidžiai atrodantiems tėvams pasakyti, kad jų vaikas turi problemų, imtis jas spręsti arba pavyzdžiui, apžiūrėti, ar vaikas neturi sužeidimų ant kūno. Bet mes turime rasti drąsos tai daryti, nes visų mūsų tikslas, kad vaikai būtų saugūs ir fiziškai ir emociškai, šeimoje ir už jos ribų,“ – sako Seimo Laikinosios vaiko gerovės grupės narė Dovilė Šakalienė.

Į Seimo socialdemokratų frakcijos narių Dovilės Šakalienės ir Algirdo Syso inicijuotą  mokslinę-praktinę konferenciją „Vaikų saugumo užtikrinimas. Mokyklos bendruomenės vaidmuo“ atsiliepė ir atvyko apie 200 šalies ugdymo įstaigų pedagogų,vadovų,  psichologų, socialinių darbuotojų iš visų šalies savivaldybių. Pasak D. Šakalienės, tema aktuali, ir šiems žmonėms reikia ne teorinių išvedžiojimų, o konkrečių praktinių žinių ir darbo įrankių.

Žiniomis dalijosi psichologai, psichiatrai, pedagogai, tarp jų Paramos vaikams centro direktorė psichologė-psichoterapeutė Aušra Kurienė – bestselerio „Kaip užauginti žmogų“ autorė, Lygių galimybių kontrolieriaus patarėjas Donatas Paulauskas. Taip pat ir pedagogės išvykusios iš Lietuvos bei dirbančios Didžiojoje Britanijoje, kur jau anksčiau buvo mokoma atpažinti, ar vaikas nepatiria smurto. Vaikai ten stebimi, aprašinėjami jų sužeidimai, ir tai yra paprastos taisyklės bei kasdienė rutina. Tačiau taip užbėgama už akių didelėms nelaimėms, netgi išgelbstimos gyvybės.

Jeigu patyčios vyksta Seime, tai kodėl jų negali būti mokyklose? Jau nekalbu apie tai, ką matome viešoje interneto erdvėje

Algirdas Sysas

„Reikia, kad vaiko teises suprastume plačiąja prasme, o ne tik reaguotume karštais, kritiniais atvejais,“ – į konferencijos dalyvius kreipėsi socialdemokratas Algirdas Sysas. Kalbėdamas apie patyčias jis pabrėžia, kad tai ne tik mokyklų, o visos šalies problema: „Jeigu patyčios vyksta Seime, tai kodėl jų negali būti mokyklose? Jau nekalbu apie tai, ką matome viešoje interneto erdvėje.“

Labai dažnai viskas ko reikia – kuo anksčiau pastebėti vaiko problemą ir kalbėti su tėvais. Kiekvieno vaiko saugumas yra kiekvieno mūsų atsakomybė

Dovilė Šakalienė

„Labai dažnai viskas ko reikia – kuo anksčiau pastebėti vaiko problemą ir kalbėti su tėvais. Kiekvieno vaiko saugumas yra kiekvieno mūsų atsakomybė,“ – reziumuoja D. Šakalienė.

Susiję straipsniai

Close